Bizi takip edin

Hi, what are you looking for?

SÜRÜŞ İZLENİMİ

Dacia Duster

Dünya genelinde 2 Milyon adetlik satışa ulan Dacia Duster’ın bu başarısını kutlamak için Marakeş’te Agafay Çölü’nde adeta mini bir Dakar Rallisi tecrübesi yaşadık.

2010 yılında tanıtılan Dacia Duster, 60’a yakın ülkede 2 milyon adet satış başarısına ulaştı. Türkiye ise 152 bin 406 adetle, en fazla Duster satışı gerçekleşen 4’üncü ülke konumunda bulunuyor. Üretim bandından ortalama her 63 saniyede bir Duster inerken, günde ortalama bin adet Duster üretiliyor. İlk nesil Duster en çok satan model olmayı başarırken, yenilenen haliyle bu başarının da ötesine geçti. Yaklaşık yedi yıl sonra, 2017 yılında yenilenen tasarım; orijinal DNA’yı korurken geçmişin üzerine inşa edilerek daha da iyisini sunuyordu. Dacia Duster satışa sunulduğu günden bu yana 40’ın üzerinde ödül kazandı. Romanya’da Yılın Otomobili, İngiltere’de En İyi SUV, Almanya ve Belçika’nın En İyi Aile Otomobili gibi ödüller bu modelin ne kadar başarılı olduğunun kanıtlıyor. Dacia Duster, aynı zamanda sağlamlığı ve arazi performansıyla da bilinen bir otomobil. Duster, Fas’taki Aïcha des Gazelles Rallisi’nden Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ünlü Pikes Peak tırmanışına ve Andros Trophy’ye kadar birçok maceranın parçası oldu. 

DUSTER’I AGAFAY ÇÖLÜ’NDE DENEYİMLEDİK

Dacia yetkilileri, Duster’ın bu başarısını kutlamak amacıyla bizi Marakeş’e davet ettiler. Dacia’nın en çok araç sattığı ülkelerden biri olan Fas’ta Agafay Çölü’nde gerçekleştirilen bu organizasyonda, Duster’ları 1 gün boyunca zorlu çöl şartlarında kullanma fırsatı bulduk. Tabii ki bu zorlu macera için dört tekerlekten çekişli versiyonlar tercih edilmişti. Agafay Çölü, Arabistan’dan bildiğimiz kum çöllerinin aksine daha çok toprak ve taşlı zeminlerden oluşuyordu. Bu yüzden aracın off-road becerisinin yanında sağlamlığının da fazlasıyla test edileceği bir parkurdu. Manuel şanzımanlı dizel dört çeker test aracımızın arazi performansı gerçekten çok başarılı. Duster karmaşık sistemlere sahip olmadan da arazi şartlarında başarılı olunabileceğinin en iyi örneklerinden biri. Duster 4X4, Agafay Çölü’nde bir çok farklı arazi şartında gayet iyi bir dört çeker performansı sergilemesinin yanı sıra sağlamlığıyla da göz doldurdu. Açıkçası bu performans beni iyi yönde fazlasıyla etkiledi. Marakeş’teki çöl macerasından sonra Duster’a farklı bir gözle bakmaya başladığımı söyleyebilirim. 

Yorum yazın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

NOSTALJİK TEST

2012 yılında İtalya'da Misano Pisti'nde Audi'nin süper otomobili R8'in Plus versiyonunu kullanmıştım.

NOSTALJİK TEST

2010 yılının haziran ayında makyajlı Mazda6 modelini kullanmak için Barselona'ya gitmiştim. Mazda'nın orta sınıftaki modeli hakkındaki görüşlerimi merak ediyorsanız bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

NOSTALJİK TEST

2008 yılında yeni çıkan Mitsubishi Lancer EVO X’u İspanya-Granada’da test etme fırsatı bulmuşum. Bakalım efsane ralli otomobilinin son yol versiyonu ile ilgili neler dikkatimi...

NOSTALJİK TEST

2008 yılında Renault’un çevre ile ilgili projelerinin tanıtımı için Paris’e gitmiştik. Bütün tanıtım sırasında benim en çok dikkatimi çeken devrim niteliği taşıyan tamamen elektrikle...

Copyright © 2020